
Családsegítő tevékenység
Családsegítő tevékenység
Intézményünk szolgáltatásainak
biztosításával célunk, hogy a működési területünkön élő, szociálisan rászoruló, hátrányos
helyzetű, egészségügyi, mentálhigiénés állapotuk miatt rászorult emberek
Intézményi szolgáltatások keretében történő ellátásban részesüljenek.
Célunk továbbá a gyermekek törvényben foglalt jogainak érvényesítéséhez, a szülői kötelességek teljesítéséhez, a gyermekek veszélyeztetettségének megelőzéséhez és megszüntetéséhez és a szociális, mentálhigiénés problémákkal hozzánk forduló ügyfeleknek nyújtott széleskörű, magas színvonalú szociális munka.
Támogatást nyújtunk a gyermekek gondozására, testi, szellemi fejlődésére, szocializációjára vonatkozó szülői, gondozói, támogató tevékenység ellátásához különböző szolgáltatások nyújtása útján. Feladataink teljesítése érdekében együttműködünk a szociális és gyermekjóléti feladatokat ellátó szervezetekkel és Intézményekkel. Tevékenységünk eredményessége érdekében figyelemmel kísérjük a szociális és gyermekjóléti ellátások jogszabályi környezetének változását, más szolgáltatók eredményeit. A gyermekjóléti szolgáltatás olyan, a gyermek érdekeit védő speciális személyes szociális szolgáltatás, amely a szociális munka módszereinek és eszközeinek felhasználásával szolgálja a gyermek testi és lelki egészségének, családban történő nevelkedésének elősegítését, a gyermek veszélyeztetettségének megelőzését, a kialakult veszélyeztetettség megszüntetését, illetve a családjából kiemelt gyermek visszahelyezését.
A család- és gyermekjóléti szolgálat - összhangban a gyermekeket ellátó egészségügyi és nevelési-oktatási intézményekkel, illetve szolgálatokkal - szervezési, szolgáltatási és gondozási feladatokat végez.
Ellátja az 1993 évi III. szociális törvény 64 §-a, valamint az 1997. évi XXXI. gyermekvédelmi törvény 39. § és 40. §-a szerinti feladatokat.
- A családsegítés tekintetében: a szociális vagy mentálhigiénés problémák, illetve egyéb krízishelyzet miatt segítségre szoruló személyek, családok számára, az ilyen helyzethez vezető okok feltárása, megelőzése, a krízishelyzet megszüntetése, valamint az életvezetési képességek megőrzése céljából nyújtott szolgáltatási tevékenység.
- A gyermekjóléti szolgáltatás tekintetében: olyan, a gyermek érdekeit védő speciális személyes szociális szolgáltatás nyújtása, amely a szociális munka módszereinek és eszközeinek felhasználásával szolgálja a gyermek testi és lelki egészségének, családban történő nevelkedésének elősegítését, a gyermek veszélyeztetettségének megelőzését, a kialakult veszélyeztetettség megszüntetését, illetve a családjából kiemelt gyermek visszahelyezését.
- Önálló helyettes szülőt foglalkoztat.
A családsegítés szolgáltatás elemei
A szociális munka eszközeinek és módszereinek
felhasználásával - díjmentes általános és speciális szolgáltatásokkal -
hozzájáruljon az egyének, családok és különböző közösségi csoportok jólétéhez
és fejlődéséhez, továbbá szociális környezetükhöz való alkalmazkodásukhoz.
Ennek a célnak az elérése érdekében a családsegítő
- szociális, életvezetési és mentálhigiénés tanácsadást nyújt,
- krízishelyzetben azonnal intézkedik a megfelelő eszközt alkalmazva a szociális munka eszköztárából,
- az anyagi nehézségekkel küzdők számára a pénzbeli, természetbeni ellátásokhoz, továbbá a szociális szolgáltatásokhoz való hozzájutást megszervezi, segíti,
- a családsegítés, így a családban jelentkező működési zavarok, illetve konfliktusok megoldásának segítése,
- különböző pénzbeli támogatások és ellátások ügyintézésben nyújt segítséget, pl. nyugdíj, családtámogatások,
- közösségfejlesztő, valamint egyéni és csoportos terápiás programok szervez,
- a tartós munkanélküliek, a fiatal munkanélküliek, az adósságterhekkel és lakhatási problémákkal küzdők, a fogyatékossággal élők, a krónikus betegek, a szenvedélybetegek, a pszichiátriai betegek, a kábítószer-problémával küzdők, illetve egyéb szociálisan rászorult személyek és családtagjaik részére tanácsadást biztosít kapcsolati problémákat kezel,
- a családokon belüli kapcsolaterősítést szolgáló közösségépítő, családterápiás, konfliktuskezelő mediációs programokat és szolgáltatásokat, valamint a nehéz élethelyzetben élő családokat segítő szolgáltatások nyújt,
- adományokat gyűjt és azokat a rászorulókhoz eljuttatja.
A gyakorlatban a családsegítő tevékenység területei a következők csoportosíthatók:
a.) tájékoztatási feladatok
b.) szociális segítő munka keretében végzett teendők
c.) hivatalos ügyek intézésében nyújtott segítség
d.) jelzőrendszer működtetése
e.) egyéb feladatok
a..) Tájékoztatási feladatai körében a szolgálat szociális és egyéb információs adatokat gyűjt és tájékoztatja
- a szülőt, illetve az ítélőképessége birtokában lévő gyermeket mindazon jogokról, támogatásokról és ellátásokról, amelyek összefüggésben állnak a gyermek testi, lelki egészségének biztosításával, családban történő nevelkedésének, vagy a gyermek számára szükséges védelem biztosításának elősegítésével,
- a válsághelyzetben lévő várandós anyát az őt, illetve a magzatot megillető jogokról, támogatásokról és ellátásokról,
- születendő gyermeke felnevelését nem vállaló, válsághelyzetben lévő várandós anyát a nyílt és zárt örökbefogadást elősegítő közhasznú szervezetek, illetve a nyílt és a titkos örökbefogadást előkészítő területi gyermekvédelmi szakszolgálatok tevékenységéről és elérhetőségéről,
- az örökbefogadó szülőt az örökbefogadás utánkövetése körében igénybe vehető szolgáltatásról és segíti az utánkövetést végző szervezet felkeresését.
b.) A szociális segítőmunka keretében a szolgálat
- segíti az igénybe vevőket a családban jelentkező működési zavarok ellensúlyozásában, a családban élő gyermek gondozásában, ellátásának megszervezésében.
- Az igénybe vevő szükségleteinek kielégítése, problémájának megoldása érdekében számba veszi és mozgósítja az igénybe vevő saját és környezetében jelentkező erőforrásait, továbbá azokat a szolgáltatásokat, amelyek bevonhatók a célok elérésébe, újabb problémák megelőzésébe. (természetes és mesterséges támaszok)
- Koordinálja az esetkezelésben közreműködő szakemberek, valamint a közvetített ellátásban, szolgáltatásban dolgozók együttműködését.
- A szociális esetmunka során valamennyi család esetében legalább havi három személyes találkozást kell megszervezni és dokumentálni.
c.) A hivatalos ügyek intézésében való közreműködés körében a családsegítő:
- segítséget nyújt a szolgáltatást igénybe vevők ügyeinek hatékony intézésében,
- tájékoztatást nyújt az igénybe vehető jogi képviselet lehetőségeiről,
- elérhető szolgáltatások közvetítése a probléma megoldása érdekében,
- a Gyámhatóság, valamint a Család- és Gyermekjóléti Központ felkérésére, a gyermekvédelmi nyilvántartás megfelelő adatlapját kitöltve környezettanulmányt készít,
- együttműködés a jelzőrendszer tagjaival, kölcsönös tájékoztatás,
- a Gyámhatóság felkérésére tájékoztatást nyújt az örökbefogadott gyermek fejlődéséről, körülményeiről és a családba való beilleszkedéséről.
d.) A jelzőrendszer működtetése estében:
- veszélyeztetettséget észlelő és jelzőrendszert működtet,
- a jelzésre köteles szerveket felhívja jelzési kötelezettségük írásban történő teljesítésére veszélyeztetettség, illetve krízishelyzet észlelése esetén.
- tájékoztatja a jelzőrendszeri tagokat a jelzés megtételének módjairól,
- segíti a jelzőrendszeri tagot jelzésének elkészítésében,
- fogadja a beérkezett jelzéseket és megteszi az indokolt intézkedést,
- az intézkedés tényéről tájékoztatja a jelzést tevőt, feltéve ha annak személye ismert és nem sérti a Gyvt. 17.§ (2a) bekezdése szerinti zárt adatkezelés kötelezettségét
- amennyiben indokolt a gyermekjóléti alapellátás keretén belli együttműködés szervezi és összehangolja a családdal kapcsolatban álló jelzőrendszeri tagok munkáját.
e.) Egyéb feladatok:
- Figyelemmel kíséri a településen élő családok, gyermekek, személyek életkörülményit, szociális helyzetét.
- Fogadja a beérkezett jelzéseket, felkeresi a jelzéssel érintett személyt, családot és szolgáltatásairól tájékoztatást nyújt.
- A probléma jellegéhez, a veszélyeztetettség mértékéhez, a gyermek, az egyén, a család szükségleteihez igazodó intézkedést tesz a veszélyeztetettség megszüntetése érdekében.
- Veszélyeztetettség esetén kitölti a gyermekvédelmi nyilvántartás vonatkozó adatlapjait.
- Évente 6 alkalommal esetmegbeszélést szervez a jelzőrendszeri tagok koordinálása érdekében.
- Egy gyerek vagy család ügyében esetmegbeszélést esetkonferenciát szervez.
- Éves szakmai tanácskozást tart és jelzőrendszeri intézkedési tervet készít.
- Közreműködik a csomagosztásban.
Ellátási terület:
Család- és Gyermekjóléti Szolgálat:
Kisvárda, Fényeslitke, Pátroha, Mezőladány, Újkenéz, Szabolcsveresmart, Kékcse