
Tanácsadás
Jogi tanácsadás
A szolgáltatásra az intézmény központi telefonszámán, vagy családsegítőn, esetmenedzseren keresztül egyeztetve lehet időpontot foglalni. A tanácsadásra szükséges, hogy az ügyfél az ügyhöz kapcsolódó dokumentumokat magával hozza. A tanácsadás keretében sor kerülhet szóbeli (tanácsadás, tájékoztatás) és írásbeli (pl.: keresetlevél, beadvány, hiánypótlás) segítségnyújtásra is, azonban az egyes eljárásokban személyes képviselet ellátására nem.
Amennyiben az ügy típusa, vagy az összetettsége miatt a jövőbeli eljárásokban személyes képviselet válhat szükségessé, úgy az Ügyfél számára ügyvéd igénybevételét javasoljuk.
Tanácsadó: Dr Korponai István
Időpontkérés telefon: 06 45/556-475
E-mail: csgykozpontkisvarda@gmail.com
(előzetes időpont egyeztetés szükséges)
Pszichológiai tanácsadás
A Kisvárdai Család- és Gyermekjóléti Központ által működtetett, gyermekek és felnőttek számára biztosított pszichológiai szolgáltatás elsősorban az intézmény gondozottjai számára érhető el, de olyan szülők/felnőttek is igényelhetik, akik nem működnek együtt az intézménnyel.
A szolgáltatás igénybevétele ideális esetben önkéntes, ezekben az esetekben a szülők/felnőttek saját maguk érzékelik gyermekükkel kapcsolatosan vagy magukra vonatkozóan problémáikat, illetve a családsegítőkkel, esetmenedzserekkel folytatott gondozási tevékenység során - megfogadva a kollégák javaslatait - jelzik igényüket. Súlyosabb esetekben azonban hatósági előírás alapján a szolgáltatás igénybevétele kötelező érvényű.
A gyermekekkel történő segítő munka előtt szükség van a szülőkkel folytatott első interjúra, anamnézis felvételére, mely többnyire a gyermek jelenléte nélkül zajlik. A szolgáltatásra vonatkozó megállapodás megkötését követően a gyermekkel a szakember négyszemközti helyzetben találkozik. A pszichológus a gyermek érdekét, szükségletét szem előtt tartva dolgozik a gyermekkel, szülőkkel és a gyermek ügyében munkálkodó szakemberekkel.
A pszichológiai tanácsadás elsősorban az alábbi problémák megoldására fókuszál:
- életvezetési problémák;
- átmeneti egyensúlyvesztés, érzelmileg megterhelő élethelyzetek, krízishelyzetek (halál, súlyos betegség, egyéb veszteség) oldása;
- intrapszichikus konfliktusok;
- kapcsolódási- és kötődési problémák;
- interperszonális- és/vagy párkapcsolati nehézségek;
- anyai szerepvállalással kapcsolatos nehézségek;
- magatartási problémák, iskolai beilleszkedési, alkalmazkodási zavarok;
- perinatális veszteség, gyász, egyéb tárgyvesztéses problémák;
Amennyiben a pszichológus olyan problémát tapasztal, mely a kompetenciáját meghaladja, továbbirányítja a pácienst a szükséges kompetenciákkal rendelkező szakemberhez, s igény szerint támogatja a kapcsolatfelvételt.
A pszichológiai tevékenység célja, lényege, hogy a pácienssel közösen átlássuk a szenvedést okozó, nehéz élethelyzeteket, feltárjuk és megértsük a problémák összefüggéseit. Motiválja a pácienst új perspektívák megtalálására, régi minták, szerepek letételére. Segít a belső erőforrások felkutatásában és mobilizálásában, annak érdekében, hogy egy harmonikusabb életvitel alakulhasson ki.
A tanácsadás során a szakember pszichológiai eszközökkel segíti a klienst egyéni életvezetési problémáinak megoldásában, életszerepeinek optimalizálásában, egyéni problémakezelési kompetenciájának növelésében, döntési képességének fejlesztésében, konfliktusmegoldó képességeinek növelésében. Jellemzően problémafókuszú, felkészítő jellegű folyamat.
A kliensek problémái, életvezetési nehézségei mögött olyan mentális bajok is állhatnak, amelyek megakadályozzák az adekvát problémamegoldást. Ha ennek gyanúja felmerül, akkora a pszichológus javaslatára a kliens bekerül a megfelelő ellátórendszerbe (pszichiátriai gondozó, kórház), ahol orvosi kezeléssel kompenzált állapotba hozzák. Amennyiben szükséges, a pszichológus további diagnosztikus vizsgálatokat javasolhat, és a megfelelő intézményekbe közvetítheti ügyfeleit, hogy problémájukkal a legmegfelelőbb ellátásban részesülhessenek.